Laboratórium Virtuálnej a rozšírenej reality a technológie CAVE
 

Základom virtuálnej reality je snaha o najvernejšie zobrazenie priestorových modelov a scén, manipulácia s nimi, tvorba reálneho sveta, jeho určitej časti so všetkými svojimi zákonitosťami a pravidlami, pohyb v trojrozmernom priestore a to všetko v reálnom čase. Virtuálna realita (VR) je prostredie modelované prostriedkami počítača simulujúce skutočnosť. Primárne sa ním chápe vytváranie vizuálneho zážitku zobrazovaného na obrazovke počítača, cez okuliare alebo iné špecializované zobrazovacie zariadenia. Rozšírená realita (AR) je priamy alebo nepriamy pohľad na fyzicky skutočné prostredie, ktorého časti sú v digitálnej, väčšinou textovej alebo obrazovej forme obohatené o dodatočné informácie relevantné k objektu, na ktoré sa človek pozerá. Rozšírená realita vytvára virtuálne prvky v obraze reálneho sveta. VR sa viac presadzuje vo sfére zábavy a AR skôr na poli užitočnosti. Laboratórium virtuálnej a rozšírenej reality disponuje niekoľkými technologickými prvkami, ktoré umožňujú pokročilú prácu vo virtuálnej a rozšírenej realite.

Technológia virtuálnej jaskyne CAVE

CAVE (Computer Assisted Virtual Environments) je priestor, ktorý spája imerzívne technológie a virtuálnu realitu, vďaka ktorým je účastník priamo vtiahnutý do virtuálneho priestoru. Toto riešenie, vytvorené na mieru, pozostáva so špecializovaných projekčných plôch, integrovanej sústavy zrkadiel a projektorov. Virtuálny obsah je premietaný do troch stien jaskyne a aj do podlahy. Imerzívny zážitok je umocnený vďaka systému rozpoznania pohybu, aktívnych 3D okuliarov a pohybového ovládača.

Naše technológie

Ergonomické okuliare Gear VR sú vybavené mäkkými a pružnými vypchávkami umožňujú virtuálnu realitu vidieť ako cez obrovské plátno. Pomocou záchytných bodov na okuliaroch je možné pripevniť mobilných telefón, ktorý je priamym zdrojom virtuálneho obsahu.

Leap Motion ovládač je ľahký, prenositeľný, 8cm dlhý, umožňujúci kresliť, hýbať s predmetmi, hrať hry a ovládať bežné aj profesionálne aplikácie vo virtuálnom priestore. O snímanie sa starajú dve zabudované infračervené kamery, ktoré vo svojom zornom poli 150° × 150° monitorujú pohyb rúk, identifikujú ho a vytvárajú z neho trojrozmerný model, ktorý je v bodoch prevádzaný do digitálnej podoby. Zariadenie je možné použiť od ovládania internetového prehliadača až po profesionálne aplikácie, ako napríklad AutoCad, Maya alebo 3DSMax; pomáha aj pri hraní hier. Integráciu prostredia Leap Motion dobre zvláda stále sa rozširujúci zástup hier postavených na platformách Unity a Unreal Engine.

Epson Moverio sú okuliare navrhnuté pre virtuálnu realitu a vďaka pokročilej hardvérovej platforme poskytujú iný pohľad na rozšírenú realitu. Moverio umožňuje prepojenie digitálneho sveta s tým skutočným. Disponuje Si-OLED displejom, ktorý odstraňuje neduhy s kratšou životnosťou, zobrazuje špičkové farby a ostrý HD obraz, ktorý optimálne doplní realitu. Okolie zaznamenáva 5 Mpx kamera a množstvo ďalších senzorov. Pre zabezpečenie požadovaného výkonu sú okuliare vybavené štvorjadrovým  procesorom.

Space Mouse prestavuje 3D počítačovú myš, ktorá prináša viac efektivity a pohodlia pri práci s 3D softvérom. Je vybavená senzorom so šiestimi stupňami voľnosti (6DOF), ktorý umožňuje jednoduchú navigáciu v digitálnych modeloch alebo nastavenie kamerových pozícií v 3D priestore. Disponujeme verziou Compact aj verziou Pro s rozšírenými funkciami.

Technológia profesionálneho sedadla (Playseat) s príslušenstvom predstavuje ultrarealistickú simuláciu automobilovej jazdy. Poťah sedadla je vyrobený z vysoko odolného materiálu alcantara, ktorý je veľmi rozšírený v automobilovom priemysle. Pretekárska sedačka umožňuje pripevnenie volantu, pedálov a prepojenie hernej konzoly. Takto vybudovaný set umožňuje reálnu simuláciu jazdy vo vozidle.