Laboratórium konceptu bezpečných miest - Safe City
 

Výskum pre koncept bezpečných miest v laboratóriu Safe City Lab je spojený hlavne s technológiou Huawei LTE Rapid, ktorá poskytuje inteligentné riešenie v krízových situáciách. Zameriava sa na možné nasadenia systému v krízových situáciách, ako aj testovanie spoľahlivosti jednotlivých komponentov systému. Jedno zariadenie je zapožičané zložkám Mestskej Polícií v Rajci, kde na ňom vykonávajú monitoring vo vysokom rozlíšení a využívajú jeho komponenty v každodennej službe. Vďaka pokročilej technológií LTE Rapid a jej bezdrôtovému prenosu s vysokými rýchlosťami sú schopní monitorovať rôzne územia, pričom dokážu meniť umiestnenia kamier podľa potreby. Vďaka tejto technológií sa mesto Rajec posúva vpred k modernému konceptu Safe City.

Systém LTE Rapid je flexibilné a spoľahlivé širokopásmové multimediálne podnikové sieťové riešenie, založené na technológií Long Term Evolution (LTE). Tento systém poskytuje tzv. „end-to-end“ riešenie (E2E) od čipov, terminálov, sietí až po aplikácie, čo znamená, že rôzne multimediálne komunikácie ako napríklad profesionálny trunkingový kanál, širokopásmový prenos dát, nahrávanie a distribúcia vidia vo vysokom rozlíšení (HD) a dispečing sa prebiehajú na jednom termináli na jednej frekvencii a v jednej sieti. Okrem toho systém Rapid získava významnú technickú výhodu v oblasti prispôsobenia, spoľahlivosti, bezpečnosti a škálovateľnosti sietí. Systém Rapid využíva štruktúru skladateľného typu pozostávajúcu z:

  • Notebook (prevádzkuje eOMC v PC edícii a eDC)
  • Hlavný box (obsahuje zariadenia eSCN231 a eMDC), RF box (obsahuje zariadenie eRRU)
  • Napájací zdroj (napájanie systému eLTE Rapid)
  • Rýchle príslušenstvo, palubné príslušenstvo
  • Anténa (teleskopických stožiare o dĺžke 2,5m a 8m)

Systém obsahuje tiež inteligentnú vysielačku EP820, ktorá je výkonným širokopásmovým prenosným terminálom, ktorý poskytuje výkonné funkcie vrátane súkromných hovorov, skupinových hovorov, SMS a MMS, širokopásmového prístupu k dátam, dispečingu a súbežného prenosu viacerých služieb. Tiež disponuje 4,5-palcovým dotykovým displejom s operačným systémom Android. Takto sa dokážu všetky hovory a sledovanie zaznamenávať, uložiť a prehliadať na hlavnom boxe. Systém Rapid pri svojej skladateľnej konštrukcii podporuje rýchle nasadenie v 5 krokoch v priebehu 15 minút.