EnCLOD: Mikrozonácia – kľúč k efektívnemu zberu dát pre mestské plánovanie

Mestá a obce disponujú množstvom údajov a technológií pre ich zber. Často im však chýba prepojenie a kontext, ktorý by umožnil efektívne využitie týchto dát pre rozvoj územia. Projekt EnCLOD prichádza s riešením v podobe mikrozonácie – konceptu, ktorý prináša poriadok do spleti mestských dát.

Čo je mikrozonácia a prečo je dôležitá?

Mikrozonácia je inovatívny prístup k zberu a spracovaniu dát pre územné plánovanie, ktorý vyvinul projekt EnCLOD. Jeho podstatou je rozdelenie územia na menšie, logické celky – mikrozóny. Vďaka tomu je možné efektívne prepájať rôznorodé údaje a odpovedať na kľúčové otázky.

Mikrozóny slúžia ako základ pre komplexné plánovanie rozmiestnenia senzorov internetu vecí (IoT) a ďalší zber dát. Umožňujú charakterizovať a porovnávať jednotlivé zóny medzi sebou a agregovať údaje, najmä tie citlivé, ako napríklad spotreba vody či energie. Vďaka tomu získavajú mestá cenné informácie pre plánovanie investícií a rozvoj ekologických riešení.

Princípy návrhu mikrozón

Pri tvorbe mikrozón je dôležité dodržiavať niekoľko kľúčových pravidiel:

  1. Rešpektovanie urbanistických a štatistických jednotiek: Mikrozóny musia rešpektovať existujúce urbanistické a štatistické jednotky sčítania, aby nedochádzalo k ich prekrývaniu.
  2. Logika kreovania mikrozón: Hranice mikrozón by mali vychádzať z prirodzených hraníc, ako sú rieky, železnice, hlavné cesty či hranice susedných obcí, mobility a funkčného využitia mikrozóny,
  3. Komplexné umiestnenie senzorov: Senzory IoT by mali byť navrhnuté tak, aby boli reprezentatívne pre konkrétnu riešenú agendu a zabezpečili komplexné monitorovanie územia (napr. z hľadiska dopravného môžu byť senzory umiestnené na vstupe a výstupe zón, aby zabezpečili presné monitorovanie dopravy, príp. ak je účelom bezpečnosť dopravy, môžu byť nasadené vybraných kritických miestch – typicky prechodoch pre chodcov).
  4. Holistický prístup: Vychádza z komplexného návrhu zberu dát a identifikácii existujúcich technológií relevantných pre riešenú agendu a územie so zameraním sa na sprístupnenie týchto dát a vypracovanie stratégie ich nasadenia, spravovania vrátane financovania a využitia pre praktickú politiku samosprávy.

Mikrozonácia v praxi: Príklad Žiliny

Mesto Žilina, ako administratívne, hospodárske a kultúrne centrum severozápadného Slovenska, čelí výzvam spojeným s dopravou a územným rozvojom. V rámci projektu EnCLOD bola Žilina rozdelená do približne 60 mikrozón, ktoré rešpektujú prirodzené hranice, a štatistické jednotky a funkčné využitie územia. Toto rozdelenie umožňuje systematický zber dát o doprave, klíme a ďalších faktoroch, ktoré sú dôležité pre plánovanie a rozvoj mesta.

Mapovanie zdrojov dát

Dôležitou súčasťou projektu EnCLOD je mapovanie existujúcich zdrojov dát v meste, ako sú dopravné senzory, sčítače dopravy a meteorologické stanice. Cieľom je zmapovať pokrytie týmito technológiami a identifikovať miesta, kde je potrebné doplniť senzory pre komplexné pokrytie územia.

Existujúce technológie v Žiline

V Žiline už existuje viacero technológií, ktoré zbierajú cenné dáta pre potreby mesta. Nasadzovaním senzorov v Žiline sa kontinuálne buduje Živé mestské laboratórium, ktoré sa začalo budovať projektom Clevernet a naďalej sa rozširuje vďaka projektom NXTLVL Parking a EnCLOD . V Žiline sa tak podarilo vybudovať komplexnú sieť dopravných senzorov, ktoré sú zobrazené na nasledujúcom obrázku.

Sieť dopravných senzorov v Žiline (  x CLEVERNET +  x NXTLVL Parking +  x EnCLOD)

Tieto dopravné senzory monitorujú prejazdy vozidiel, ich kategóriu a rýchlosť.

Medzi ďalšie zdroje dát o doprave patria:

  1. Sčítače intenzity dopravy: Na hlavných vjazdoch do Žiliny sú umiestnené sčítače, ktoré monitorujú intenzitu dopravy a poskytujú informácie o počte, rýchlosti a kategórii vozidiel.
  2. Merače rýchlosti: V meste sú umiestnené merače rýchlosti (radary), ktoré slúžia nielen na kontrolu dodržiavania predpisov, ale aj na zber dát o intenzite a rýchlosti vozidiel.
  3. Cyklosčítače: Pre podporu ekologickej dopravy sú na vybraných miestach umiestnené cyklosčítače, ktoré zaznamenávajú počet, rýchlosť a smer jazdy cyklistov.

Mikrozonácia je dôležitým krokom k efektívnemu a zmysluplnému zberu dát pre potreby mestského plánovania. Vďaka nej môžu mestá lepšie porozumieť svojim potrebám a prijímať informované rozhodnutia o svojom rozvoji. Projekt EnCLOD v Žiline je príkladom toho, ako môže byť mikrozonácia úspešne implementovaná a aké výhody prináša pre mesto a jeho obyvateľov.